Press

Szczecin Biznes – Concert Review

“The Concert Avishai Cohen: The Pure Essences and Energy of Music”

 

“…referred to [as]…”creator of the modern jazz” or “one of the most innovative artists”, this evening at the Philharmonic gave the people of Szczecin belief that these terms are not inflated.”

“The performance ended after 3 encores and an applause that lasted well after the musicians had left the stage.”

 

Original Press in Polish:

Koncert Avishai Cohen Trio: czysta esencja i energia muzyki
Jeden z najlepszych zespołów jazzowych zagrał 30 kwietnia w ramach Szczecin Music Fest. Występ zakończył się aż trzema bisami i oklaskami, które trwały jeszcze długo po zejściu artystów ze sceny.
Sobotni koncert w Filharmonii Szczecińskiej był kolejnym z cyklu muzycznego organizowanego przez koncerty.com. Tym razem publiczność miała przyjemność wysłuchać trio na kontrabas, fortepian i perkusję.
Koncert zapowiadano nazwiskiem Avishai Cohen, który określany jest „radosnym geniuszem kontrabasu”, „kreatorem współczesnego jazzu” czy „jednym z najbardziej nowatorskich artystów”. Wieczór w Filharmonii dał szczecinianom przekonanie, że określenia te nie są zawyżone. Pochodzący z Izraela Avishai Cohen grał genialnie – raz delikatnie poruszając struny kontrabasu palcami, innym razem dynamicznie przesuwając po nich smyczkiem czy jeszcze innym – uderzając w instrument całą dłonią.
Nie mniej wyjątkowo grali towarzyszący artyście muzycy z Izraela – pianista Omri Mor i perkusista Daniel Dor. Popis swoich pełnych wirtuozerii umiejętności syntetyzowania wielu brzmień w doskonałą harmonię artyści zaprezentowali szczególnie podczas utworów o szybkim tempie, jak „Lost Tribe” czy „Signature”. Te, podobnie jak większość utworów zagranych podczas koncertu, pochodziły z najnowszej płyty Avishai Cohen Trio pt. „From Darkness”.
Zespół jeszcze bardziej przekonał do siebie słuchaczy podczas bisów. Muzycy po głównej części koncertu trzykrotnie zostali przywołani oklaskami na scenę, wykonując m.in. aranżację w stylu hiszpańskiego flamenco. Co więcej, Avishai Cohen dał się poznać również jako wokalista o ciepłym głosie. Podczas innego z utworów muzycy potwierdzili swój doskonały warsztat i wszechstronność zamieniając się instrumentami.
Można było odnieść wrażenie, że sam wirtuoz kontrabasu był zaskoczony tak entuzjastycznym przyjęciem przez słuchaczy. – Nawet nie wiedziałem, że wiecie o mnie. W Polsce nie gram często – powiedział Avishai Cohen i dodał: – W jednej czwartej ze strony mojego ojca jestem Polakiem.

LINK to original press.

Photo: Simon Jouin

Avishai Cohen